Mononukleoza a uciążliwy katar

katar Mononukleoza to wyjątkowo uciążliwa choroba, a przy tym wysoce zaraźliwa. Gorączka, ból gardła, naleciałości na migdałkach, dolegliwości żołądkowe – wszystko to sprawia, że chory zazwyczaj jest wycieńczony jeszcze długo po zwalczeniu wirusa. Tym samym katar może się wydawać najmniej kłopotliwym objawem, jednak w przypadku osób chorych ma mononukleozę nie przypomina on zwyczajnego zapalenia błon nosa towarzyszącego przeziębieniu.

Początkowo wydzielina z nosa nie różni się od innych stanów chorobowych. Z tego względu mononukleoza jest bardzo ciężka do rozpoznania i nawet wykwalifikowani lekarze są w stanie pomylić ją z nieco bardziej typowym schorzeniem, którym jest angina. Później, katar jest wzbogacony o ropną wydzielinę, co staje się wyjątkowo uciążliwe, niezależnie od wieku chorego. Zapchany nos utrudnia normalne oddychanie oraz sen. Niestety, nie ma skutecznego leku na wirus, który wywołuję chorobę, dlatego katar, podobnie jak inne dolegliwości, można leczyć tylko i wyłącznie objawowo. Pierwszym krokiem dla polepszenia samopoczucia pacjenta jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Można w tym celu wykorzystać nawilżacz powietrza. Do wody w nawilżaczu warto dodatkowo aplikować odpowiednie olejki. Najbardziej polecany jest olejek eukaliptusowy. Sprawdzi się również olejek sosnowy. Dzięki temu drogi oddechowe zostaną udrożnione. Dobrym rozwiązaniem jest również położenie mokrego ręcznika na grzejnik. Tym samym śluzówka nosa nie będzie wysuszona.

Dodatkowo, do kuracji warto jest dołączyć odpowiednie leki. Najrozsądniej zapytać lekarza prowadzącego leczenie o najlepsze środki. Wybór jest bardzo szeroki, od maści, po specjalne płyny wstrzykiwane do nosa. Dla dzieci najlepsze będą specjalne plasterki, które nie wymagają aplikacji, a jedynie naklejenia na ubranie. Warto pamiętać, że w przypadku mononukleozy, nieodpowiednie obchodzenie się z katarem, może zaowocować upośledzeniem drożności dróg oddechowych. Jest to bardzo poważne powikłanie i nawet tak powszechny i wydawałoby się niegroźny objaw, wymaga sprawnego leczenia.

Wydzielina z nosa, która towarzyszy mononukleozie musi być odpowiednio leczona. Nawilżenie powietrza i stosowanie specjalnych leków jest koniecznością, jeśli zwyczajne dolegliwości katarowe mają się nie przeistoczyć w niebezpieczną chorobę.

Więcej tekstów...

Reklama