Przyczyny mononukleozy

kiss Mononukleoza jest to zakaźna choroba wirusowa. Wywołuje ją wirus Epsteina-Barra (EBV) z grupy wirusów Herpes. Naturalne przeciwciała tego wirusa są spotykane u prawie 80% ludzi dorosłych żyjących na świecie. Oznacza to, ze w dzieciństwie musieli on przejść bezobjawowe zakażenie tą chorobą i dzięki temu nabyli naturalną, a przede wszystkim trwałą odporność.

Przyczyną zarażenia jest najczęściej bezpośredni kontakt z osobą chorą, ozdrowieńcem lub z osobą, która przebyła bezobjawowe zakażenie. Z racji tego, że wirus EBV jest przenoszony za pomocą śliny, atakuje on najczęściej w czasie intymnego pocałunku, picia napoju z tej samej szklanki lub butelki, a w przypadku młodszych dzieci kontaktu z poślinioną zabawką. Dużo mniej prawdopodobne jest zarażenie się wirusem poprzez kontakty płciowe czy transfuzję krwi.

Mimo, że mononukleoza jest choroba zakaźną chorych nie izoluje się od społeczeństwa, bowiem ryzyko zakażenia jest naprawdę niewielkie, dopóki nie nastąpi bezpośredni kontakt ze śliną chorego. Zakażenie wirusem nie oznacza przy tym wystąpienia choroby. W większości przypadków choroba występuje bezobjawowo lub po prostu nie jest zdiagnozowana, ponieważ przypomina przeziębienie. Jedynie około 20% osób zarażonych wirusem wykazuje pełne objawy choroby.

Więcej tekstów...

Reklama